Yazılarım     Kedimdeki Ben
 Kedimdeki Ben

Uzun zamandır aklımda, ruhumda eve bir kedi almak vardı. Bir yavru kedim olsun istiyordum. Ya sokaktan bir kedi kurtarmalıydım ya da sokağa atılacak bir kediyi…Gidip de bir evcil hayvan dükkanından yavru bir kedi almayı hiç düşünmedim. 6 yaşındaki oğlum da bu fikre bayıldı.

Veee siparişim üzerine (sevgili evren sağ olsun) 2 ay önce yavru, sarı beyaz bir kedimiz oldu. Bir arkadaşımın kedisi yavruladı, birini biz aldık. Çok ters bir zamanda girdi hayatımıza Bulut, ama biz onu sevgiyle kabul ettik. Önceleri bize hiç alışamadı, kaçtı durdu. Öyle ki nerelere saklandığını hiç bulamadık evde. Sonra bize güvenebileceğini anlayınca, bizden sevgi görünce o da rahatladı biz de.

İlk başlarda kedi almamızı oğluma sorumluluk almasını öğretmeğe  ve hayvan sevgisi aşılamaya bağlarken; sonraları asıl kedi isteyenin ben olduğunu anladım. Ve ondan sonra da bu kedinin ne kadar ben olduğunu ve aslında benim ne çok ihtiyacımı karşıladığını görmeye başladım. İlginç değil mi? Evet! “Evde beslediğiniz hayvanlar da sizin gibidirler” derler. Kesinlikle katılıyorum.

Kedimizi alırken dişi olduğu söylenmişti. İki yavru seçeneğinin ikisi de dişiydi ve bunu duyunca benim için cızladı. O an aslında benim illa da erkek kedi istediğimi anladım. Bunun ilerideki doğması ihtimal yavrularla uğraşmak istemediğim için olduğunu düşündüyseniz yanıldınız. Bu tamamen benim ihtiyaçlarımla ilgiliydi. Allahtan eve gelince kedimizin erkek olduğunu anladım ve o zamanlar anlamadığım bir mutluluk kapladı içimi.

Öncelikle sevgili Bulut daha taksitleri yeni bitmiş mobilyalarımızı ilk günlerden baya bir eskitti tırmalaya tırmalaya…Sonra kedi kumu, maması, aylık aşıları derken baya bir ek masraf çıktı. Bulut’u doyurması ve kumunun temizlenmesi de cabası…Bir de attığı tırmıkları, geceleri ısırarak uyandırması… Yattığı her yerdeki imzası haline gelen tüyleri…Ama tüm bunlara rağmen ben onu çok seviyorum. Ve anladım ki ben bu kediyi koşulsuz sevebilmeyi öğrenmek için almışım. Sevmeye ihtiyacım varmış, bu bir kedi de olsa. Hep sevilmeye ihtiyacımız olduğunu düşünürüz.  Bence sevebilmek de büyük bir ihtiyaç ve sevdiğinde de büyük bir doyum hissediyor insan. İşte ben bir varlığı beklentisiz sevmeyi öğreniyorum. Bulut’un kucağıma kendiliğinden gelmesi, onu severken gıırrr ggıırrr gırlaması benim yanımda güvende, mutlu ve rahat olduğunu hissettiriyor bana. Bu bana da güven veriyor, beni de huzurlu yapıyor. Benim sevdiğim bir varlık benim yanımda güvende ve huzurlu. Hatta kedimin erkek olması da artık belki de eskiden ilişkilerimde sevgiye kapalı olan benin değiştiğinin de göstergesi. En azından ben böyle hissediyorum ve bu beni mutlu ediyor.

Hayvan besleyenleri gözlemlerseniz; hayvanlarının da kendileri gibi olduğunu görürsünüz. Hangi çeşit köpek besliyorlar? Büyük köpekler mi? Süs köpekleri mi? Saldırgan köpekler mi? Belki içlerinde bastırdıkları saldırganlığı köpekleri aracılığıyla boşaltıyorlardır ya da ifade ediyorlardır? Nasıl kedileri var? Mızmız mı? Keyifli mi? Oyuncu mu? Kedileriyle ilişkileri nasıl? Yoksa sadece uzaktan seyredebildikleri, hiç dokunamadıkları balıkları mı var tanıdıklarınızın? Belki hayatı da uzaktan seyrediyorlardır? Ya da sevdiklerine, kendilerine hiç dokunamıyorlardır?  İçlerindeki yalnızlığı ya da sevgi ihtiyacını, belki çocuk özlemini bir havyana yansıtmışlardır? Sanırım yaşam tarzımız, hayata bakış açımız hayvanlarımıza yansımış. Kim bilir belki ben de sokaktan kedi kurtarmaya niyet ederek aslında bilinçaltımdan başkalarını kurtarmaya çalışıyorumdur?

Ayrıca oğluma önemli bir model olduğumu yine hatırlattı Bulut bana. Ben Bulut’a nasıl davranırsam, onu nasıl seversem oğlum da benden onu gözlemleyip, aynı şeyleri yapıyor. Yani aslında sevgili oğluma da çaktırmadan sevgiyi, sevgiyi göstermeyi, hissettirmeyi öğretmiş oluyorum.

Tüm zorluklarına rağmen kedimiz  Bulut’u sevmeyi çok seviyorum. Şu anda kucağıma geldi yattı, o bayıldığım bana huzur veren ggıııırrrr ggııırrrr sesini çıkarıyor, ben de onu sevgiyle okşuyorum. Bir kedi bile bana farkındalık yaşatıyor ya kendime de koca bir “bravo” diyorum.  Kendimi her türlü varlığın koşulsuz sevgisine açıyorum.

Özellik SIRA =
Özellik Tür =
Her Hakkı Saklıdır © 2013 YıldızKaracasoY
Web Tasarım: AdaNET