Yazılarım     Değişim Neden Zordur
 Değişim Neden Zordur

Hepimiz zaman zaman değişime ne kadar ihtiyacımız olduğundan bahsederiz. En azından ben sıkça değişime ihtiyaç duyuyorum. Bu bazen saç şeklim ya da rengimi değiştirmek gibi anında uygulayabileceğim bazen de ardında çooookkkkk korkular, engeller, saboteler barındıran ve saç değişimine oranla daha riskli büyük değişimleri içeriyor aklımdan, ruhumdan, hayallerimden geçen değişim istekleri. Bunların hepsini yapıyor/yapabiliyor muyum? Elimden geleni yapıyorum… İş değiştirmek, ev taşımak, partner değiştirmek, hedef değiştirmek, yaşam şeklimizi değiştirmek, en önemlisi de kendimizi değiştirmek…Bunlar bence ardında ciddi çalışmalar, kararlılık  ve cesaret gerektiriyor.

İster bir uzmandan danışmanlık, rehberlik yardımı alın, ister bunu kendi başınıza yapmaya çalışın değişim genellikle korkutur. Şimdiki siz, şimdiki hayatınız, şimdiki eşiniz, sevgiliniz, seçimleriniz sizi tatmin etmese de, mutlu olmasanız da alıştığınız durumdur. Alıştığınız durumda ise korkacak ya da sizi tedirgin edecek bir durum yoktur. Bu durumda egonuz da mutlu mesut kendini güvende hissederek sizi değişimden dönüşümden engellemeye devam eder. O mu sizi kandırır siz mi ona kanarsınız bilmem? Ama bu durum en karlısı ve en kolayıymış gibi gelir. Hatta sizi haklı çıkaran ama aslında sabote eden bir sürü fikir, cümle aklınızdan, ağzınızdan çıkar. “En azından bir işim var”!! Ama o işe nerdeyse her gün ağlayarak gidersiniz. “Aman  kimin evliliği, ilişkisi dört dörtlük ki, erkekler/kadınlar zaten böyledir. Daha iyisini mi bulacağım.!!!”, ama içteki mutsuzluğunuzun hayatınıza, işinize, ilişkilerinize, çocuklarınıza, yaşam performansınıza ve sağlığınıza yansıdığını fark etmezsiniz. “Ben böyleyim napalım!!!” ama aslında ha bire ve belki de en çok kendinize siz kızar, kendinizi siz suçlarsınız. İşte bunlar ve türevleri sizi değişimden uzak tutar.

Çünkü değişim belirsizdir. Şimdiki alışılmış davranışlardan, kemikleşmiş inançlardan, yılların kalıplarından bir anda kurtulup yenilerini benimsemek zordur. Ne olacağı belirsizdir. Vazgeçilmesi gereken insanlar, işler, evler, eşyalar, inançlar olabilir. Eski bildiktir, tanıdıktır, yeniyse yabancı. Bununla başa çıkmak zordur. Değişim bazen zor olabilir ama imkansız değildir.

Peki ne yapacağız?  Her zaman yaptığımız gibi erteleyecek miyiz, vaz mı geçeceğiz, eskiyi mi kabulleneceğiz? Asla. Zaten aslında yaşadığımız ve çoğu zaman “kötü, şanssızlık” diye adlandırdığımız yaşam deneyimlerimiz bize değiştirmemiz gereken yönümüzü gösterir. Yani değişime her zaman ihtiyacımız var. Ve eğer gerçekten niyetliysek, evren, özümüz tüm desteğini biz fark edelim etmeyelim bize gösterir.

Bizi engelleyen inancımızı bulup değiştirdiğimizde zaten hayatımız ona uygun olarak kendiliğinden değişmeye başlayacaktır.

Nasıl Değişiriz?

Önce bilin ki egonuz ayaklanacak ve sizi tehdit etmeye başlayacaktır. İlk başlarda eski davranışınıza dönme eğilimi çok yüksek olacaktır. Önemli olan bunu fark edebilmeniz. Bir sonraki adımınızda eski inancı, davranışı tekrarlamadan belki de tam ona uygun bir davranışta fark etmeniz kolaylaşacaktır. Kendinize zaman tanıyın. Sabır gösterin. Kim bilir kaç senedir o inanca göre yaşıyordunuz ve o yüzden o sevmediğiniz işte çalışıyor, o aradığınızı bulamadığınız kişiyle işte bu yüzden berabersiniz ve işte o yüzden kendinizin içindeki büyük sizi fark edemiyorsunuz. Ama bir değişirseniz! Bir değişirseniz bir daha her şey farklı olacaktır.

Egonuzu karşınıza alıp konuşmanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Küçük bir çocukla konuşur gibi onun varlığını kabul ederek hatta ona teşekkür ederek ama artık o inanca,   o davranışa ihtiyacınız olmadığını anlatarak onu ikna etmeyi deneyebilirsiniz.

Korktuğunuzda bunu kabul edin. Kapayın gözlerinizi, sorun içinize. Asıl korktuğunuz ne? Asıl sizi engelleyen ne? Değişirseniz, istediğiniz gibi olursanız ne olur? Bu endişenin ardında ne var? Sevilmemek mi? Terk etmek ya da terk edilmek mi? Başaramamak mı? Yoksa başarmak mı? Yalnız kalmak mı? Bu korkular, endişeler, takıntılar size mi ait? Yoksa size de başkalarından mı miras kalmış? Bulun onları, önce kucaklaşın, kabul edin sonra bırakın, özgürleşin. Hep ya daha kötü olursa denir? Peki ya daha iyi olursa? Eski siz işe yaradı mı ki?

Kalıplarınızı bulun. Hayatınızda neler tekrar ediyor? Hep ne oluyor ya da hiç ne olmuyor? İşte orda üzerinde çalışmanız gereken kalıplarınız var demektir. Orda değişime ihtiyaç vardır.

En önemlisi de bu çalışmaları yapıp, artık yeni benimsediğiniz fikirlere uygun davranıp, yaşamak. Tabi bu da zorlayıcı olabilir ama devam yılmak yok.

Size “Sen ….. yıldır bu fikri taşıyorsun, huyun suyun birden nasıl değişecek?” diyenler olacaktır. Neyse ki değişim siz zihninizle, kalbinizle, her şeyinizle yeniyi içselleştirdiğinizde düşündüğünüzden kolay hayatınızda yer bulur. Değişim yeniye hazırsanız, kabul ediyorsanız anında gerçekleşir. Siz bakış açınızı değiştirdiğinizde eskiyle yeni sizin farkını ve avantajlarını görürsünüz. Ondan sonra da zaten siz eskiyi asla istemez ve tüm hedeflerinizi, hayallerinizi gerçekleştirecek isteğe, azme, güce, cesarete, adamaya sahip olursunuz. Ve artık yeni değişimler, yeni siz; sizi eskisi kadar zorlamaz.

Hadi bakalım, değişime, dönüşüme hazır mısınız?

Özellik SIRA =
Özellik Tür =
Her Hakkı Saklıdır © 2013 YıldızKaracasoY
Web Tasarım: AdaNET